PL

Celebration, czyli koniec.<br/>I jeszcze raz!

Celebration, czyli koniec.<br/>I jeszcze raz!

Recenzje

Premiera: 13 grudnia 2013 Duża Scena - Teatr Wybrzeże, Gdańsk

reżyseria: Teatr Dada von Bzdülöw

girlz: Katarzyna Chmielewska, Anna Steller, Tatiana Kamieniecka, Ula Zerek, Izabela Chlewińska, Dominika Knapik, Magda Jędra, Helena Ganjalyan-Pisarek

boyz: Radek Hewelt, Dawid Lorenc, Filip Szatarski, Leszek Bzdyl

żywi muzycy: Mikołaj Trzaska, Olo Walicki, Patryk Zakrocki, Paweł Szamburski, Hubert Zemler

verbal support: Marek Tynda

w kostiumy ubrała: Kasia Piątek

operator wideo: Maciek Salamon

lumière: Michał Kołodziej

produkcja: Stowarzyszenie Teatr Dada von Bzdülöw, Teatr Wybrzeże
przy wsparciu Urzędu Miasta Gdańska

wprowadzenie:

Dwunastu tancerzy, pięciu muzyków, aktor, designerka, operator wideo i kreator światła stają w obliczu nadciągających wypadków, które zmienić mają kształt znanego nam świata: koniec kalendarza Majów, zmiana biegunów ziemi, linearne ustawienia planet, otwarcie międzygalaktycznych bram dla inwazji pozaziemskich cywilizacji…, etc. Nie ulegając jednak powszechnemu oczekiwaniu na kosmiczny armagedon, twórcy Teatru Dada von Bzdülöw i przyjaciele zmierzą się z nieubłaganym KOŃCEM. W Dadaistycznym Geście pozwolą wszystkiemu wymieszać się ze sobą, poddać analizie i syntezie, rozpuścić w lekkości, by ostatecznie osiągnąć stan nirwanicznej pustki zwiastującej obietnicę poranka…

"Celebration, czyli koniec. I jeszcze raz!" to spektakl przygotowany specjalnie na zakończenie jubileuszu dwudziestolecia Teatru Dada von Bzdülöw.

Galeria

z prasy

Bo teatr to niepowaga, to jarmark, to połyskujące, efekciarskie rekwizyty - zdają się mówić swoim przedstawieniem artyści Teatru Dada von Bzdülöw. I niesamowite jest to, że za pomocą tych tanich chwytów udaje się powiedzieć coś ważnego o świecie, wzruszyć i poruszyć widza, stworzyć prawdziwą sztukę. Co Dadzie przez ostatnie 20 lat udawało się praktycznie w każdym spektaklu. I oby udawało się przynajmniej przez kolejne dwie dekady!

Mirosław Baran, Gazeta Wyborcza Trójmiasto

Przez dwadzieścia lat Katarzyna Chmielewska i Leszek Bzdyl zbudowali nie tylko teatr. Stworzyli wokół siebie środowisko, które aktywnie realizuje własne, taneczne projekty. Młodzi tancerze, którzy trafili pod ich opiekę, nie tyle otrzymali warsztat, ile odwagę, wiarę w artystyczną wolność i swoje możliwości. Może właśnie dlatego tak wielu z nich samodzielnie realizuje swoje projekty, które sklasyfikować można gdzieś pomiędzy tańcem i teatrem. Najlepiej ujął to Mikołaj Trzaska przed spektaklem: "Wiarygodność i uczciwość artystyczna Dady to więcej niż można się spodziewać".

Olga Jankowska, Gazeta Świetojańska

Aż trudno uwierzyć, że wszystko tak perfekcyjnie zbiegło się w czasie: jubileusz dwudziestolecia istnienia Dada von Bzdülöw, finisz kalendarza Majów, zapowiedź końca świata oraz najnowsza premiera trójmiejskich tancerzy Celebration, czyli koniec. I jeszcze raz! Koncepcja twórcza tego artystycznego przedsięwzięcia diametralnie różni się od tego, co duet Chmielewska i Bzdyl do tej pory prezentowali na scenie. Wizytówką tego spektaklu nie jest choreograficzna brawura, lecz żarcik, artystyczna igraszka, prztyczek w nos oczekującemu jubileuszowej pompy widzowi.

Anna Kołodziejska, Teatralia.pl